W jaki sposób wybrać wysokiej jakości buty górskie na wyjście w góry?

Tatry
Wprowadził: hosiawak
Podpatrzone na: www.flickr.com
Podróżujemy coraz częściej i coraz dalej. Sporo ludzi rezygnuje z eleganckich hoteli i stawia na obcowanie z naturą. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu, jest wspinaczka po skałach. Z jednej strony wspaniała i śmiała, z drugiej zaś ryzykowna i dość trudna. Na szczęście nie jesteśmy zdani tylko na siebie, z pomocą przychodzi nam fachowy sprzęt wspinaczkowy. Dzięki jego stosowaniu możliwe staje się zminimalizowanie ewentualnego, a nasza przygoda z górami z pewnością będzie niezapomniana.

Priorytetowym składnikiem wyprawy, są buty wspinaczkowe . Przeważnie chodząc po górach nie zwracamy na nie uwagi, do chwili, kiedy zaczną mocno obcierać nasze nogi albo przemakać. Źle dopasowane obuwie, potrafi popsuć nawet najatrakcyjniejszą wycieczkę. Podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać to, gdzie najczęściej będziemy chodzić w naszych butach.

Do chodzenia po łagodnym terenie, najlepszym rozwiązaniem będą buty niskie, sięgające niżej kostki. Oprócz niezbyt forsownych wycieczek można w nich uprawiać dużo innych form aktywności, np. nordic walking, jazdę na rowerze, czy bieganie. Takie buty turystyczne są lżejsze od obuwia z wyższą cholewką. Za to, znajdziemy w nich rozwiązania używane w wysokich butach trekkingowych – membranę zapobiegającą przemoknięciu, wyprofilowaną podeszwę zapewniającą stabilność stopy a także specjalne wzmocnienia na palcach oraz pięcie.

Górskie szlaki ze urwistymi podejściami lub długie wędrówki w trudnym terenie, to warunki, w których najlepiej sprawdzą się buty wspinaczkowe. Cholewka sięga nad kostkę i zapewnia właściwą stabilność nogi. Chroni tym samym przed skręceniem stawu skokowego podczas chodzenia w ostrym terenie. Głęboko profilowana podeszwa zapewnia idealną przyczepność w terenie, zaś wkładka wzmacniająca, usztywnia podeszwę.

Profesjonalny sklep, w którym kupimy buty turystyczne i sprzęt górski, to np. Berghaus (przeczytać tutaj). Na zakupy tego typu obuwia, najlepiej wybrać się wieczorem. Stopy zmęczone chodzeniem są trochę mocniej spuchnięte niż po wstaniu z łóżka i mają rozmiar podobny do nogi po całodziennej wędrówce po szlaku. W wyborze odpowiedniego modelu dostosowanego do naszych potrzeb, z pewnością pomoże nam wykwalifikowany sprzedawca. Aby znaleźć sklep z butami do wspinaczki w naszym mieście, wpiszmy w google szukane słowa, np. „sklep sportowy Wrocław” .
18-07-12 10:38:23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.