Sposoby wykonywania fotografii lotniczych

Mało kto nie zachwycał się w trakcie oglądania filmu z kadrami z powietrza. Uchwycenie wielu horyzontów, np. nadciągających wojsk lub trudnych do ogarnięcia przestrzeni krajobrazowych zapamiętujemy szczególnie. Filmowanie powietrznych przestrzeni bywa filmową gratką, ale poza kinem także inni korzystają z tego rozwiązania - powietrzne ujęcia to też kąsek dla branży marketingowej, turystycznej i lotniczej.
Tworzone są następne filmy promujące miasta, w których korzysta się z usług firm filmujących i fotografujących z powietrza . Drony, czyli bezzałogowe platformy wynoszące posiadają zamontowane sprzęty cyfrowe do uchwytywania widoków z powietrza. Cena ujęć „powietrzno-filmowych” zależy w znacznym stopniu od używanego sprzętu (gabarytów lustrzanki), uwarunkowań miejskich, sposobu ujęć (dynamiczne – bez ruchu). Swoje znaczenie ma też czas spędzony na kręceniu filmu, jak również kwestia dojazdu sprzętu na miejsce kręcenia.

W wolnej chwili

Gdzie naprawić samochód?

autostrada
Wprowadził: www.sxc.hu
Podpatrzone na: www.sxc.hu
W obecnych czasach własny wóz nie jest wielkim luksusem. Przy umiarkowanych zarobkach możemy już pozwolić sobie na nabycie całkiem niezłego, używanego auta. Gdy już postanowimy mieć własne cztery kółka, trzeba dowiedzieć się, gdzie, w sytuacji jakichkolwiek usterek, da się go naprawić. Znane marki jak na przykład skoda serwis mają w każdym mieście, a bywa, że więcej niż jeden.


zdjęcie
Wprowadził: Elvert Barnes
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Sprzętem takim może być na przykład paralotnia, balon czy sterowiec co jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, iż balonu nie dotyczy zakaz lotów ponad terenami zabudowanymi, a zatem może być bez problemu używany przy fotografowaniu miast czy też miejsc trudno dostępnych dla samolotu. Za pomocą balonu możemy realizować zdjęcia z wys. 5-150 metrów nad ziemią. Aparat fotograficzny zawieszony pod balonem sterowany jest zdalnie i może wykonywać zdjęcia z powietrza pod dowolnym kątem w stosunku do ziemi. Wykonywane z pomocą balonu fotografie z powodzeniem da się łączyć i tworzyć rozległe panoramy. Taka sesja zdjęciowa przy pomocy balonu helowego lub latawca może trwać w jednym miejscu przez kilka godzin, w związku z tym jest to kapitalna metoda do dokumentowania wszelkich imprez masowych.

Dron z kamerą
Wprowadził: Peter Linehan
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Najistotniejszym czynnikiem, bez którego nie ma sensu rozpoczynać kadrowania, jest zapewnienie legalności i zabezpieczenia przestrzeni powietrznej - jeśli ta jest sklasyfikowana jako niebezpieczna, niekontrolowana, a zwłaszcza zakazana, nie może być wykorzystana do planu filmowego i fotograficznego. Zobacz: . Dlatego też robienie sesji nad dużymi skupiskami ludzi lub gęstą siecią radiowo-telewizyjną również uniemożliwia pracę podniebnym reżyserom. Na niesprzyjające warunki pogodowe nie mamy wpływu, ale również one uniemożliwiają rozpoczęcie nagrań. Zaleca się fotografowanie w godzinach przedpołudniowych i – dla jakości – nie „pod słońce”, chyba że białej smugi oczekuje twórca. Platforma osiąga prędkość samochodów - oscyluje w przedziale 40-100 km/h, stosownie do dynamiczności kadru i efektów szybkościowych.
18-06-22 13:47:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.