Sposoby wykonywania fotografii lotniczych

Mało kto nie zachwycał się w trakcie oglądania filmu z kadrami z powietrza. Uchwycenie wielu horyzontów, np. nadciągających wojsk lub trudnych do ogarnięcia przestrzeni krajobrazowych zapamiętujemy szczególnie. Filmowanie powietrznych przestrzeni bywa filmową gratką, ale poza kinem także inni korzystają z tego rozwiązania - powietrzne ujęcia to też kąsek dla branży marketingowej, turystycznej i lotniczej.
Tworzone są następne filmy promujące miasta, w których korzysta się z usług firm filmujących i fotografujących z powietrza . Drony, czyli bezzałogowe platformy wynoszące posiadają zamontowane sprzęty cyfrowe do uchwytywania widoków z powietrza. Cena ujęć „powietrzno-filmowych” zależy w znacznym stopniu od używanego sprzętu (gabarytów lustrzanki), uwarunkowań miejskich, sposobu ujęć (dynamiczne – bez ruchu). Swoje znaczenie ma też czas spędzony na kręceniu filmu, jak również kwestia dojazdu sprzętu na miejsce kręcenia.

W wolnej chwili

Sylwester w Zakopanym

slider_grudzien
Wprowadził: Jan Tik
Podpatrzone na: http://www.flickr.com/photos/jantik/308709862/
Polakom w okolicach Świąt pojawia się ten sam dylemat: gdzie w tym roku spędzić Sylwestra? Planów jest albo zbyt dużo albo też nic interesującego nie przychodzi nam na myśl. Jeżeli propozycje w stylu kąpanie się wmorzu wydaje nam się zbyt szalona plac w mieście już nam się opatrzył, a przywitanie Nowego Roku w filharmonii lub teatrze wydaje nam się zbyt wyświechtane, być może trzeba pomyśleć wybranie się za miasto.


zdjęcie
Wprowadził: Elvert Barnes
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Sprzętem takim może być na przykład paralotnia, balon czy sterowiec co jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, iż balonu nie dotyczy zakaz lotów ponad terenami zabudowanymi, a zatem może być bez problemu używany przy fotografowaniu miast czy też miejsc trudno dostępnych dla samolotu. Za pomocą balonu możemy realizować zdjęcia z wys. 5-150 metrów nad ziemią. Aparat fotograficzny zawieszony pod balonem sterowany jest zdalnie i może wykonywać zdjęcia z powietrza pod dowolnym kątem w stosunku do ziemi. Wykonywane z pomocą balonu fotografie z powodzeniem da się łączyć i tworzyć rozległe panoramy. Taka sesja zdjęciowa przy pomocy balonu helowego lub latawca może trwać w jednym miejscu przez kilka godzin, w związku z tym jest to kapitalna metoda do dokumentowania wszelkich imprez masowych.

Dron z kamerą
Wprowadził: Peter Linehan
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Najistotniejszym czynnikiem, bez którego nie ma sensu rozpoczynać kadrowania, jest zapewnienie legalności i zabezpieczenia przestrzeni powietrznej - jeśli ta jest sklasyfikowana jako niebezpieczna, niekontrolowana, a zwłaszcza zakazana, nie może być wykorzystana do planu filmowego i fotograficznego. Zobacz: . Dlatego też robienie sesji nad dużymi skupiskami ludzi lub gęstą siecią radiowo-telewizyjną również uniemożliwia pracę podniebnym reżyserom. Na niesprzyjające warunki pogodowe nie mamy wpływu, ale również one uniemożliwiają rozpoczęcie nagrań. Zaleca się fotografowanie w godzinach przedpołudniowych i – dla jakości – nie „pod słońce”, chyba że białej smugi oczekuje twórca. Platforma osiąga prędkość samochodów - oscyluje w przedziale 40-100 km/h, stosownie do dynamiczności kadru i efektów szybkościowych.
18-06-22 13:47:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.