Którą gitarę wybrać na pierwsze lekcje?

Sporo młodych osób decyduje się rozpocząć swą przygodę z „wiosłem”, mając małe pojęcie o tym, jaką gitarę kupić i na co zwrócić uwagę przy kupnie instrumentu.

Odpowiedź na zadane pytanie to po prostu podstawa, nie jest to jednak sprawa prosta. Bardzo często zależne jest to po prostu od funduszy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na pierwszy instrument. Jeśli mamy do dyspozycji na przykład kwotę 300 złotych, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę nową, chociaż wcale nie znaczy to, iż gitara ta będzie lepsza od używanej gitary za 50 PLN, jaką posiada do sprzedania koleżka z klasy, czy sprzedający z lombardu, który akurat znalazł się w posiadaniu dobrego instrumentu, a nie zna jego realnej wartości. W każdym razie, jeżeli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych utworów, lub kilku riffów rockowych, to najlepiej kupić gitarę akustyczną lub klasyczną. Gitara Akustyczna posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wybrałbym gitarę klasyczną. Posiada ona struny nylonowe i - w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych - nie bolą od nich tak opuszki palców. Gryf jest szerszy, więc łatwiej też trafiać w odpowiednie struny, ponadto zakres dynamiki takiego instrumentu jest zazwyczaj szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy nakładzie finansowym do kilkuset złotych gitary są niestety słabej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wtedy przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one znacznie bardziej rozciągliwe i niewymierzony dobrze gryf lub nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

W wolnej chwili

Jaka gitara na początek będzie najlepsza?

Wprowadził: Ovation
Sporo młodych ludzi decyduje się zacząć swą przygodę z gitarą, mając nikłe pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na na czym się skupić przy zakupie instrumentu.
Odpowiedź na to pytanie to po prostu podstawa, nie jest to jednak sprawa lekka. Bardzo często zależy to po prostu od funduszy, jakie chcemy przeznaczyć na nasz instrument.


Jeśli ktoś marzy o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, że jest to zajęcie, które zajmie mu cały wolny czas przez najbliższe lata, wtedy można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu wymagany jest również wzmacniacz, najlepiej w pełni lampowy – wtedy będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po 2 latach nauki przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, iż musimy wszystkiego uczyć się od początku, bo ”nic nie chce brzmieć”.

Przy decyzji na gitarę elektryczną również należy pamiętać o kosztach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można kupić już w kwocie ok. 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak łatwo. Owszem można trafić na niezłą używaną gitarę za np. 1000 PLN czy 1500 złotych, jednak należy ją bardzo dobrze przetestować pod czujnym okiem osoby, która się zna na gitarach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna oraz przetworników, jakość wykonania, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, komfort gry no i głównie brzmienie). Należy mieć świadomość, że solidna gitara elektryczna może kosztować nawet ponad 10 000 PLN. Dobrej klasy gitara akustyczna czy klasyczna może być nawet jeszcze droższa, ze względu na większą trudność wykonania.


Polecamy: zespół muzyczny Wrocław
19-03-09 07:20:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.