Inwestycje budowlane a zwrot podatku VAT

Na początku miesiąca specjaliści ogłosili, że ceny pewnych materiałów budowlanych zmalały w stosunku do ostatniego roku nawet o 1/3. Mimo to chętnych nie przybywa. Składy i hurtownie budowlane pękają w szwach. Liczba rozpoczętych budów inwestorów prywatnych spadła o ponad 20%, a inwestycji deweloperskich o ponad połowę, a projekty domów cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem. Więcej na ten temat w portalu Projektoskop. Znajdują się tutaj najnowsze projekty domów sporządzone przez wykwalifikowane biura projektowe. Baza zawiera między innymi projekt domu parterowego , projekty małych domów czy projekty domów nowoczesnych. Każdy, kto szuka koncepcji na swój wyśniony projekt domu, znajdzie coś dla siebie.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku inwestycji budowlanych przed Euro 2012. Materiały budowlane potrzebne są w ogromnych ilościach. To wprawdzie najlepsza rzecz jaka mogłaby nam się przydarzyć, ale czy podołamy temu wyzwaniu? Niestety, nie uda nam się ukończyć wszystkich inwestycji przed 2012 rokiem. Wszystkie najistotniejsze przetargi zostały lub zostaną rozstrzygnięte do końca 2009 roku. Nowe inwestycje budowlane - więcej info - będą w fazie realizacji przez cały 2010 i 2011 rok. Stale rozwijająca się infrastruktura jest kluczem do dalszego rozwoju naszego rynku budowlanego. Planowane inwestycje budowlane w prawie 50% dotyczą projektów drogowych, a ok. 30% projektów związanych jest z transportem szynowym. Na zlecenia budowlane związane z Euro 2012 liczy, aż 70% przedsiębiorstw , które wzięły udział w badaniach prowadzonych przez PMR . Wszystkie firmy są jednak zgodne, że nie uda nam się wykonać w całości zamierzonych planów.

Dla inwestorów prywatnych, budujących lub remontujących domy czy mieszkania, państwo podwyższyło zwrot VAT za materiały budowlane. Wzory pism z zakresu budownictwa pomogą przejście przez ten etap. Ulgą budowlaną objęte są nie tylko materiały na dom. Obejmuje ona także materiały na budowę, lub dobudowę dodatkowych pomieszczeń na użytek mieszkalny, czy na remont mieszkania.

Jak łatwo stwierdzić zwrot VAT za materiały budowlane nie obejmuje materiałów budowlanych na garaż, czy wiatę. Wiata to doskonała alternatywą dla garażu. Jej atuty to: lekkość konstrukcji, łatwość wykonania i rozbiórki. Wiata może też współdziałać z garażem, jako dodatkowe miejsce postojowe dla gości lub parking dla kolejnego samochodu. Samodzielna budowa wiaty może być droższa od gotowych rozwiązań proponowanych przez producentów gotowych wiat garażowych. Ponadto, jeśli nie masz podłączenia do prądu na zewnątrz domu potrzebny byłby generator prądu, np. agregat prądotwórczy. Gotowa wiata systemowa kosztuje kilka tys. złotych, podczas gdy budowa garażu około 20 tys. zł. Warto się nad tym zastanowić planując budżet na remont czy budowę.

Zwrotem podatku nie są objęte także meble. Jeśli masz warsztat, i zdolności w majsterkowaniu, możesz samemu wykonać wymarzone meble. Płyty OSB, MDF, HDF, wiórowe, paździerzowe i pilśniowe są materiałem ogólnodostępnym i niedrogim. Technologia i wytrzymałość płyt drewnopochodnych sprawia, że wykorzystywane są poza meblarstwem, np. w budownictwie.

Przepisami i normami objęte jest obecnie niemal wszystko: nawet skrzynki na listy. Przyczyną dla której euro skrzynka na listy została wprowadzona jest dostosowanie polskich standardów komunikacyjnych do europejskich. Istotne zmiany dotyczyły powiększenia dotychczasowych gabarytów skrzynki pocztowej i jej dostępności. Nowe skrzynki pocztowe mogą być obsługiwane przez dostarczycieli firm prywatnych (np. Inpost). Zmiane uległ też właściciel skrzynek z Poczty Polskiej na zarządcę albo właściciela prywatnego. Przez ogólnodostępny charakter, unijne skrzynki pocztowe, nabrały „nowych zastosowań”. Wiele osób uskarża się na obecność śmieci i niedopałków wśród korespondencji. Natomiast samą korespondencję można wyjąć bez klucza przez szerokie szpary. Tego już jednak nikt nie chce unormować.

Przepisy niejednokrotnie bardziej szkodzą niż pomagają. Co widać na przykładzie inwestycji budowlanych przed Euro 2012. Gdyby prawidłowo regulowały procesy i standardowe działania przedinwestycyjne, z pewnością zdążylibyśmy w wyznaczonym terminie.

W wolnej chwili

Jakie programy pomagają w prowadzeniu przedsiębiorstwa?

Windows 8
Wprowadził: Microsoft Sp. z o.o.
Podpatrzone na: Microsoft Sp. z o.o.
Ważną sprawą przy wyborze dobrego oprogramowania jest sprecyzowanie celów firmy oraz jej priorytetów biznesowych. Aby je wyznaczyć, potrzebna jest znajomość możliwości przedsiębiorstwa i jego słabych punktów. Bardzo istotną kwestią jest także znajomość rynku i skali zapotrzebowania na konkretną usługę bądź produkt. Specjalistyczne programy dla firm, wspomagają ich działanie i podnoszą konkurencyjność na rynku. Z tego względu warto przemyśleć, jaki system dla firm jest korzystny dla naszej działalności.
18-08-03 10:11:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.