Monitorowanie pracowników powinno mieć miejsce zgodnie z konkretnymi prawami

Funkcjonujemy w czasach, gdzie co jakiś czas montowane są kamery, które mniej lub bardziej dokładnie śledzą każdy nasz ruch. Dlatego też coraz rzadziej jesteśmy zaskoczeni informacją, że także nasz szef zamontował na terenie firmy kamery, aby mieć szansę nas obserwować i sprawdzać czy dobrze i z zaangażowaniem wypełniamy swoje zadania.


monitoring
Monitorowanie pracowników jest dozwolone pod jasno określonymi względami

Pewnie że takie monitorowanie pracowników musi mieć miejsce podług jasno określonych zasad, a dyrektor za nieprzestrzeganie ich ma szansę nawet być pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Dlatego między innymi kamery mają szansę zostać zamontowane jedynie tam, gdzie (zapraszamy serdecznie) wypełniamy swoje obowiązki względem przedsiębiorstwa, a zatem nie mają szansy znajdować się w szatniach, na stołówce albo w toaletach, wyjątkiem okazuje się jedynie podejrzenie kradzieży. Tymczasem o kamerach zamontowanych przy naszym stanowisku pracy, musimy być jasno powiadomieni, ponieważ dyrektor nie może tego robić z ukrycia.


Takie taśmy powinny okazać się właściwie archiwizowane

Jeżeli sprawdzanie podwładnych ma miejsce przez nagrywanie, a taśmy okazują się
monitoring
przechowywane, to powinno się to dziać odpowiednio z ochroną danych osobowych. Dlatego powinny się one pojawiać w oddzielnym pomieszczeniu, dobrze zabezpieczonym, żeby nie dało się łatwo się do niego dostać. Co więcej mają szansę być monitorowane jedynie telefony służbowe oraz także takie maile, sprawdzanie rozmów albo maili prywatnych będzie podlegało karze, dlatego pracodawca nie ma szansy się dopuszczać takich rzeczy, gdyż będzie oskarżony o naruszenie dóbr osobistych, z czym będzie łączyła się wypłata zadośćuczynienia.


Taka kontrola pozwala wpływać na wydajność

Pracodawca posiada możliwość sprawdzać pracownika, przez nagrywanie jego działań, ale powinien się trzymać ścisłych wytycznych, za złamanie których grozi mu dotkliwa kara. Jednakże nie ma co się dziwić, że coraz częściej wykorzystywana okazuje się ta forma monitoringu, ponieważ pozwala ona dokładnie sprawdzić podwładnego oraz w razie konieczności pokazać mu, gdzie popełnia błąd.
20-05-07 07:26:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.