Czym są w rzeczywistości stacje paliw. Niby każdy z nas wie, ale czy tak jest? Czy wiemy wystarczająco wiele na ich temat?

Jak kogokolwiek zapytamy o stację benzynową, to w pierwszej kolejności będzie jasne, o co chodzi, bo każdy z nas wie co to za miejsce. Niemniej, czy wiesz bez wątpienia czym jest to miejsce i jaką ma historię? Stacja benzynowa odwołując się do definicji to zwyczajnie punkt w którym następuje sprzedaż paliw płynnych, czyli benzyn, oleju napędowego i gazu płynnego. Paliwo nalewamy zawdzięczając to dystrybutorom paliw. Na stacji co więcej można nabyć pozostałe niezbędne akcesoria, jak płyny chłodzące i środki czyszczące.

stacja paliw
Wprowadził: Esteban
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
W przeszłości, kiedy motoryzacja jeszcze nie była tak bardzo rozwinięta, można było sprzedawać tam wyłącznie paliwo, zaś czas ich pracy był precyzyjnie ograniczony. W nocy i święta stacje były nieczynne. Aktualnie stacje benzynowe, w naszym kraju, jak i w pozostałych państwach Europy, działające są z reguły przez dwadzieścia cztery godziny i poprzez cały tydzień. Zazwyczaj odnajdziemy tam nie tylko paliwo, ale też akcesoria motoryzacyjne, części zamienne, jak żarówki samochodowe, bezpieczniki samochodowe, oleje silnikowe oraz pozostałe płyny eksploatacyjne do samochodów.

W wolnej chwili

W jakich dziedzinach wykorzystywana jest stal?

grzejnik ze stali nierdzewnej
Wprowadził: Jaga
Podpatrzone na: Jaga
Niegdyś w budownictwie wykorzystywano tylko parę najważniejszych materiałów budulcowych – cegłę, beton oraz stal. Od tego czasu wymyślono dużą liczbę innych, nowoczesnych i powszechnie wykorzystywanych materiałów, odznaczających się pewnymi właściwościami. Wszelkie te, znane od lat tworzywa uległy jednak rozwojowi i zaadaptowały się na potrzeby współczesnego rynku budowlanego. Jednym z przykładów
tego rodzaju adaptacji może być stal plastyczna. Na dzień dzisiejszy na rynku funkcjonuje parę przedsiębiorstw trudniących się wytwarzaniem elementów ze stali plastycznej, a materiał ten znalazł swoje zastosowanie również w odmiennych branżach. Przykładem może być firma Domex, która zajmuje się produkowaniem wszelkiego rodzaju armatury z tego materiału.


Jednocześnie, obok tego typu towarów na stacjach sprzedawane są napoje i artykuły żywnościowe. Standardowe wyposażenie stacji benzynowych to także toaleta dla podróżujących,w których można skorzystać z łazienki z prysznicem. Na stacjach jest również urządzenie do napompowania opon i odkurzacz (złap okazje na odkurzacz hilti cenawww.sklep.techkar.pl) którym można uprzątnąć wnętrze samochodu. Na licznych stacjach jest myjnia - www.sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/czesci-myjek-techkar,2,3527 - dla samochodów. Trochę większe stacje benzynowe posiadają konkretnie rozległą część handlową i prócz żywności konserwowej zapewniają też produkty świeże, jak pieczywo czy przetwory mleczne. Czasami nawet przy stacjach funkcjonują niewielkie supermarkety, tak więc obiekt służy nie tylko kierowcom, ale także okolicznym mieszkańcom, jako dodatkowy sklep całodobowy.

Pierwotnie stacje benzynowe w Polsce, które określano pompami pojawiły się w 1924 roku w Warszawie. W przeszłości zaś benzynę można było kupić jedynie w aptekach i miejscach z artykułami chemicznymi. Na mniej zamieszkałychterenach Kresów jeszcze w latach trzydziestych niewielka ilość stacji benzynowych utrudniała niemal całkowicie użycie samochodu.Teraz niełatwo sobie wyobrazić taką sytuację, czasem odnosi się wrażenie, że stacji benzynowych jest obecnie za dużo.
18-06-24 09:09:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.