Co ty wiesz o odlewach?

W moim lapidarnym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, czym zajmują się odlewnie, jakie wyróżniamy rodzaje odlewów i kilka innych, bez wątpienia użytecznych informacji. Na pierwszy ogień idzie kwestia definicji odlewania. Odlewanie to metoda wytwarzania części, polegająca na wlewaniu rozgrzanego, upłynnionego metalu lub stopu do odpowiednio wykonanych form odlewniczych.

Odlewy
Podpatrzone na: www.alwro.com.pl
Produkcja trzeba zacząć od zaprojektowania formy, z której powstaną odlewy.

Metoda gwarantuje uzyskanie naprawdę wymagających kształtów, rzadko wymagana jest specjalna szlifierka po odlewie. Teraz zajmiemy się rodzajami odlewania.

Odlewy kokilowe mają zastosowanie zazwyczaj przy cynku i ołowiu. Ta metoda polega na wlewie płynnego metalu do trwałej formy, którą nazywa się kokilem. Metoda ta cechuje się znikomą chropowatością produktu, a również niezłą jakością. Dodatkowo nie zajmuje dużo czasu, dzięki czemu okazuje się bardzo ergonomiczna. Trzeba dodać, iż jest to od dawna znana metoda. Pojawiła się 174 lata temu i odegrała bardzo ważną funkcję w industrializacji ery Rewolucji Przemysłowej. Tak powstają tuleje brązowe.

Odlewy ciśnieniowe wyróżniają się tym, że zanim wleje się stop, forma jest dociskana wielkim ciężarem, a następie ciekły metal wtryskuje się pod wielkim ciśnieniem. To powszechnie używana technika. Jej zaleta bierze się z dobrej jakości produktu i prędkości działania. Często stosowana przy dużychOdlewy (więcej pod tym linkiem)ach. Odlewy ciśnieniowe mają dwa typy – z gorącą i zimną komorą tłokową. Wszystko zależy od stopu.

Następną rzeczą, którą chciałbym wam zaprezentować, jest wyżarzanie. Zapewne się domyślacie, że to po prostu obróbka cieplna. Surowiec nagrzewa się do pewnej temperatury, zostawia w ustabilizowanych warunkach przez dłuższy czas, a następnie powoli chłodzi. Czyni się tak, by zniknęły poprodukcyjne nierówności w strukturze odlewu. W zależności od rodzaju surowca i stopnia naprężeń i niejednorodności, stosuje się inne temperatury i czasy ekspozycji. Rodzaje wyżarzania to na przykład: odprężające, stabilizujące i wykorzystujące przemianę izotermiczną - rzetelne omówienie tematu.

W wolnej chwili

Jak wykorzystywane są odlewy?

Odlewy
Podpatrzone na: www.alwro.com.pl
Czy zastanawiało was kiedykolwiek czym zajmuje się branża odlewnicza i jak tak naprawdę stosowane są różnego typu odlewy? Pewnie nie. Jest to gałąź przemysłu, o której nie informuje się specjalnie często. Z tej przyczyny wielu ludzi nie wie, że bez niej inne by sobie nie poradziły. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego projektuje się wykorzystując odlewy.


To już wszystko. Sądzę, iż po tym tekście odlewy przestały być dla was czarną magią. odlewy (zweryfikuj te opinie)
Podpatrzone na: Alwro S. A.
19-07-11 16:04:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.