Konserwacja urządzeń sprężonego powietrza

Systemy sprężonego powietrza znajdują się wszędzie tam, gdzie działają systemy pneumatyczne – we wszelkiego rodzaju dziedzinach produkcji przemysłowej, ale nie tylko. Powietrze pod wysokim ciśnienie,, poruszające systemy pneumatyczne wykorzystuje się również w warsztatach naprawczych czy serwisach komputerowych. Jest to bardzo tani i efektywny sposób poruszania części układu pneumatycznego, sprężone powietrze wykorzystuje się oprócz tego do czyszczenia podzespołów z bardzo drobnych zabrudzeń. Wydawać by się mogło, że systemy pneumatyczne nie zawodzą. Niestety, także one ulegają niekiedy awarii. By jej zapobiec w systemach pneumatycznych instaluje się specjalne elementy.
sprężarka śrubowa
Podpatrzone na: http://pneuma.pl
W powietrzu jest zawarta wilgoć, która niekiedy wpływa niekorzystnie na wytrzymałość metalowych elementów układu. W czasie nadawania powietrzu wysokiego ciśnienia, będąca w nim wilgoć zmienia stan skupienia skraplając się - informacje - i osiada na częściach układu. By temu zapobiec, wykorzystuje się osuszacze sprężonego powietrza Istnieją dwa rodzaje osuszaczy zazwyczaj stosowanym jest osuszacz chłodniczy. Metoda jego działania jest bardzo prosta – ma on wytrącać wodę zawierającą się (http://www.alwro.com.pl/odlewy-kokilowe-piaskowe.php) w powietrzu znajdującym się w układzie, przez zamrażanie jej. Inny, mniej nagminnie wykorzystywany typ osuszaczy opiera się na elementach pochłaniających wilgoć i jest używany przy dużo większych ciśnieniach. Osuszacz jest nierzadko największym elementem systemu sprężającego powietrze, produkuje duże ilości wody którą trzeba regularnie usuwać.

Kolejnym największym wrogiem systemów działających na sprężone powietrze jest olej. W dużej liczbie miejsc układu jest on pożyteczny – ma za zadanie zmniejszyć tarcia między elementami. W innych miejscach jest z kolei szkodliwy. W układzie pneumatycznym olej przenosi się wraz z wilgocią, taką mieszaninę wody i oleju nazywa się fachowo kondensatem.


W wolnej chwili

Własny magazyn – czy to opłacalna inwestycja?

magazyn
Wprowadził: inplusPR
Podpatrzone na: www.inplusPR.pl
Planujesz postawienie hali do przechowywania? Mądry wybór, bo taki magazyn zawsze znajdzie kontrahentów. Z każdym rokiem wszakże rośnie produkcja wyrobów, a te dobra muszą być gdzieś trzymane. Jeżeli rzeczywiście masz w planach konstrukcje takiego miejsca, przeczytaj ten oto poradnik, który na pewno wspomoże cię w preparacjach do startu inwestycji.
W celu usunięcia kondensatu z układu stosuje się elementy zwane spustami kondensatu. Spusty kondensatu mogą działać całkiem samodzielnie, w zależności od ilości kondensatu w układzie. W bardziej prostych układach wykorzystuje się ręczne spusty, wymagają one jednak częstego opróżniania. Kondensat jest bowiem bardzo niebezpieczny dla niemal każdego elementu.
18-07-12 03:31:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.