Doskonała składanka kawałków muzycznych ze świata

Muzyka świata to element, który niekiedy trudno ująć w sztywne ramy i określić z wykorzystaniem definicji. Na pewno jest ona ważnym składnikiem życia człowieka, pozwala bowiem na przekazywanie uczuć, a także na odpoczynek i wyciszenie oraz wprawianie się w dużo innych nastrojów. Najczęściej muzyka z określonego kraju czy regionu ma typowe cechy wspólne.


Afryka, sawanna
Wprowadził: Arno KleineSchaars
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Niekiedy tak jest również w przypadku całego kontynentu, co obserwuje się na podstawie Afryki. Nie można powiedzieć, że muzyka Afryki jest jednorodna, posiada jednak dużo wspólnych aspektów. Co jest istotne kontynent afrykański dzieli się na dwie części. Większą partię kontynentu zajmują rodzimi czarnoskórzy mieszkańcy, część północną – w większej części ludy pochodzenia arabskiego. Rdzenna muzyka afryka ma dużo fascynujących cech, które odróżniają ją chociażby od muzyki powszechnej w Europie.

Metoda wykonywania
Wart zaobserwowania jest to, że w większej części tradycyjna muzyka Afryki jest wykonywana w grupach, o wiele rzadziej pojawiają się wykonania jednej osoby. Muzyka świata (tutaj: ciekawe utwory muzyczne ze świata na ), dla przykładu w kulturze afrykańskiej jest jednym z elementów, które mają za zadanie jednoczyć ludzi ze sobą. Bardzo silnie z muzyką wiąże się taniec. Tubylcy afrykańscy traktują taniec jako swego rodzaju rytuał, odprawiany oczywiście grupowo. Warto zwrócić uwagę na to, że większą część rytuałów o charakterze magicznym w Afryce wykonuje się z towarzyszeniem lub też za pomocą tańca i śpiewów. Muzyka afrykańska do dnia dzisiejszego w wielu przypadkach nie jest zapisywana za pomocą notacji, jest przekazywana jedynie ustnie.Dzisiaj na szczęście możemy posłuchać muzyki gdzie tylko chcemy i kiedy tylko chcemy - zobacz jakie nagrania, wykonawców i płyty proponuje księgarnia muzyczna (w aktualnej ofercie: w księgarni dalga)

Instrumenty muzyczne
Sporo z powstałych na kontynencie afrykańskim instrumentów muzycznych zdobyło popularność na innych kontynentach. Przykładem może być bęben o nazwie djembe, znany szczególnie w niektórych grupach. Generalnie instrumenty z Afryki to zwykle rozmaite instrumenty perkusyjne. Bębny odgrywały i nadal odgrywają szczególną rolę w tradycji tych ludów. Służą bowiem nie tylko do grania muzyki, ale także do odprawiania rytuałów i nadawania kodów, z użyciem których można ze sobą rozmawiać. Stosunkowo niedawno na terenie kontynentu zaczęły się przyjmować instrumenty wykorzystywane od dawna na pozostałych kontynentach, jak na przykład gitara. Generalnie w afrykańskim społeczeństwie muzyka (kompletna oferta dostępna: muzyka bez opłat) odgrywa zawsze szczególną rolę.
19-09-13 07:06:19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.