UE i jej narzędzia finansowe

falgi
Wprowadził: Pawel Kabanski
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
UE dostała niedawno pokojową nagrodę Nobla. Pojawiły się głosy, że prestiżowe wyróżnienie przekazano niezasłużenie. Takie zastrzeżenia są niesamowicie nie na miejscu, ponieważ o walorach tej unii międzynarodowej świadczy fakt, że nasz obszar generalnie jest wolny od starć (nie licząc małych państw Bałkan, ale one do UE nie należą). Oto 3 kraje, które w czasie dwóch przeszłych stuleci stoczyły między sobą wiele zaciętych starć, zaczęły ze sobą intensywnie współdziałać. Jest tak z kilku powodów.

Po pierwsze, administracja zastąpiła ideologiczne kierowanie. Teraz w cenie są technokratyczne organy władzy. Po drugie, złączenie polityczne zostało wsparte przez zacieśnianie współpracy handlowej.

Po trzecie i najważniejsze, mniej zasobne kraje członkowskie są finansowane przez bogatszych członków. To bardzo ważne zjawisko, gdyż gros konfliktów miało źródło w sprawach ekonomicznych właśnie. To jasne, że w mniej zamożnym regionie łatwiej o rozbuchanie nastrojów nacjonalistycznych i konfliktowych. A zdemolowana po II Wojnie Światowej Europa była zagrożona wybuchem następnego konfliktu, gdyż finanse publiczne krajów były wyczerpane wysiłkiem wojennym.

Fundusze Unijne posiadają doniosłą rolę w niwelowaniu dysproporcji pomiędzy krajami członkowskimi. Składają się z 3 wielkich jednostek: Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu spójności.

Ten pierwszy to prawie jedna dziesiąta całości budżetu wspólnoty UE. Dorzuca finanse do wielu projektów, które może zaprezentować rząd centralny, samorząd terytorialny bądź inne urzędy władzy.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego wspomaga sporo gałęzi rozwoju. Do jego zainteresowań należy między innymi: gospodarka przestrzenna, rozwój techniczny i kultura.

Fundusz Spójności to projekt, który wspiera kraje, które niedawno przystąpiły do Unii Europejskiej, aby poziom ich dobrobytu zrównał się ze średnią unijną. Obrazowo: Polska otrzymała podczas 3 lat od dnia akcesu ponad 4 miliardy euro. finanse (pod tym linkiem)


W wolnej chwili

Informacje dla samorządów

Flaga Unii Europejskiej
Unia Europejska dostała ostatnio pokojową nagrodę Nobla. Niektórzy twierdzili, że sławne wyróżnienie zostało przyznane bezpodstawnie. Takie uwagi są mocno błędne, bo o walorach tej unii międzynarodowej mówi fakt, że nasz obszar właściwie jest wolny od wojen (nie licząc małych państw Bałkan, jednakże one do Unii nie należą).
Wprowadził: B.S.
19-06-18 07:03:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.