Jakie opony zimowe wybrać?

Samochód, wymiana opon
Wprowadził: iStock
Podpatrzone na: iStock
Trudno zobaczyć w wyobraźni jazdę autem przez śniegi bez odpowiednich opon. Jednak niektórzy uważają, że opony na cały rok są wystarczające. Czy naprawdę da się uznać to za prawdę?

To oszczędność najczęściej stanowi o całorocznej jeździe na tym samym zestawie opon. Już na samym początku, bez owijania w bawełnę, można potwierdzić, że właściciel auta powinien być świadomy, że sprawne opony zimowe z są jego obowiązkiem.

W wolnej chwili

Czy niedrogie opony to dobry wybór?

Opony samochodowe
Podpatrzone na: www.interopony.pl
Stopniowo nadchodzi moment, gdy powinno się opony letnie zmienić na opony zimowe. Ich zmiana jest całkiem niekomfortowym procesem. Aczkolwiek można zaopatrzyć się w opony całoroczne i nie martwić się o wymianę. Niestety na wilgotnym podłożu mają słabą przyczepność. Nie gwarantują one takiej pewności jak opony specjalistyczne. Owszem jest to mniej kosztowne wyjście, ale nie należy oszczędzać na zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa zarówno nas samych jak i naszych bliskich.


Do czego służą opony zimowe? Atuty zimówek są jasne. To właśnie one zapewniają przyczepność na śliskiej drodze. Czyli, poprawiają bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dzięki nim droga hamowania jest krótsza znacznie w porównaniu do opon na cały rok. Skręcanie za ich sprawą też stają się pewne. Opony w na poszczególne części roku różnią się od siebie bieżnikiem i mieszankami, z jakich są wykonane. Zimówki mają szerokie rowki i więcej nacięć, które sprawiają, że materiał jest elastyczny, idealny do zimowych warunków. Sprężysta opona chroni przed tragedią, zapewniając najlepszą przyczepność.

Wprowadził: Michelin
Żywotność opon Pewne opony to jedynie te niezniszczone. Opony zimowe nie mogą być w użyciu, kiedy zaczynają się wiosenne temperatury. Czyli gdy powraca ciepły czas, właściciele aut muszą koniecznie przejść do opon na lato. Jazda na zimówkach pomimo lata rujnuje bieżnik i opony tracą skuteczność. Wielu kierowców kupuje używane opony, ale to nie zawsze najlepszy zakup. Jeśli bieżnik się ściera i traci głębokość poniżej 4 mm, to znaczy, że czas na nowe opony. Na całe szczęście między sezonami można znaleźć korzystne obniżki w internecie.

Jak używać nowych opon? Tuż po zmianie opon należy trzymać się ważnych zasad. Kierowca nie może ostro hamować i przyspieszać gwałtownie. Opony zimowe muszą się po prostu dotrzeć, stąd też wymagają trochę czasu, a to około 200 km. opony (dodaj serwis do stron zaufanych)
20-09-09 07:19:46
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.