Skończyć budowę przed nadejściem jesieni

Wiosna i lato to wymarzone pory roku na budowę domu, a jeszcze lepiej jest gdy widać jej kres i przechodzimy do etapu wykończeniowego, aby przenieść się do nowego domu na jesień. Pogoda w Polsce jest coraz mniej kapryśna i sprzyja budowie niemal okrągły rok..

Gdy stan surowy zamknięty mamy już są sobą, koniecznie trzeba dobrać rodzaj ogrzewania. W zależności od dostępnych źródeł zasilania (gaz ziemny, energia elektryczna i olej opałowy) na rynku jest się wiele firm oferujących kotły c.o. bazujące na wielu źródłach energii. Najbardziej energooszczędne i efektywne są piece olejowe. Inne popularne typy ogrzewania, bazujące na tradycyjnych surowcach, to: ogrzewanie gazowe, elektryczne (w tym podłogowe maty grzewcze) i ogrzewanie kominkowe. Najpopularniejszymi rozwiązaniami proekologicznymi są pompy ciepła i kolektory słoneczne. Cena zakupu i montażu ich jest wysoka. Wymagają podpięcia do źródła energii o ogromnej mocy. Rozkład kosztów eksploatacji w latach wskazuje na dużą oszczędność, a inwestycja zwraca się z nawiązką w stosunkowo krótkim czasie.

W wolnej chwili

W jaki sposób zyskać na rozwój przedsiębiorstwa?

Pieniądze, monety
Wprowadził: reynermedia
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Czasami może się zdarzyć, iż właścicielom firm brakuje funduszy na rozwijanie się i muszą szukać źródeł finansowego wsparcia. Gdzie można ubiegać się o dodatkowe dodatki pieniężne?
Rewelacyjnym wyjściem są fundusze unijne dla firm, które można przekazać na praktycznie dowolny cel. Pierwszym warunkiem ich otrzymania jest znalezienie właściwego programu, dopasowanego do własnej działalności i osobistych potrzeb.


Dla fanów optymalnych temperatur klimatyzacja jest niezbędna na równi z centralnym ogrzewaniem. Parę lat temu były urządzeniami ekskluzywnymi, a dziś znajdują się prawie w każdym domu. Dobrze jest zaplanować klimatyzację jeszcze w fazie projektowej domu, aby znaleźć dla niej optymalne miejsce. Do domków jednorodzinnych zaleca się klimatyzatory typu split. Ich większa część montowana jest na dworze. Zaletą tych modeli jest cicha praca i duża wydajność. Najlepiej funkcjonują w systemie wnętrz otwartych gdzie temperatura rozchodzi się równomiernie.

System centralnego ogrzewania i klimatyzacji to jednak nie wszystko. Wcześniejsza aranżacja systemu kuchennego stanowi bazę pod plan niezbędnych instalacji – w tym lokalizacji wentylacji. Wzory pism budowlanych usprawnią przejście przez ten temat. Dalszy dobór mebli i kolorystyki wnętrza narzuci nam rodzaj okapu. Wybór, jest ogromny. W zależności od podłączenia do kanału wentylacyjnego (jeśli mamy do niego dostęp), wielkości kuchni, aranżacji i środków finansowych; możemy wybrać różnego rodzaju okapy: przyścienny, podszafkowy, wysuwany szufladowy, wyspowy. Warto zwrócić uwagę na wygląd i stylistykę. Okap kuchenny to w dzisiejszych czasach ważny element wystroju wnętrza.

Przebrnęliśmy już przez instalacje. Surowy strop zmienił się w piękny równy sufit. Instalacje, także elektryczne, zostały przykryte płytami gipsowymi lub tynkiem. Pora na wykończenie wnętrz. Kolor ścian w naszym domu musi być dobrany do mebli i podłóg. Nie muszą być one gładkie i jednolite. Farby do ścian, tapety, tynki strukturalne i naklejki pomogą ci stworzyć ze zwykłej płaskiej ściany zasadniczy element dekoracyjny we wnętrzu. Dodatkowe efekty można uzyskać w wysokim przestronnym wnętrzu stopniując sufit i montując odpowiednie oświetlenie. Obecne trendy kładą nacisk na efekt podświetlenia przy odpowiednim schowaniu opraw. Do tego zadania najodpowiedniejsze są instalacje z energooszczędnych halogenów, świetlówek i diod. Po malowaniu, zamontowaniu oświetlenia ozdobnego i sprzątaniu wreszcie pora na meble. O ile meble salonowe, kuchenne, łazienkowe i do pokoju dziecka udało się kupić bez większych problemów, tak meble sypialniane wśród których przesypiamy jedna trzecią życia dobrać jest najciężej. Sypialnia powinna być zaprojektowana od strony północnej lub wschodniej. Oświetlenie naturalne musi sprzyjać dobremu zasypianiu i miłemu wstawaniu. Jakość snu i wypoczynku zależy jednak od łóżka. Jego wybór nie jest prosty, a różnorodność ram i materacy przyprawia o ból głowy.

Wykończenie i umeblowanie domu dobiegło końca. Wszystkie przedmioty po przeprowadzce odnalazły swoje miejsce. Jeżeli faktycznie uda nam się przenieść do jesieni, musimy zadbać o przygotowanie do zimy otoczenia domu i ogrodu. Zapewne elementy takie jak balkon, taras, garaż, wiata, weranda, patio i ścieżki zostaną zrobione na wiosnę. Pod zmienione elementy (poza balkonem) konieczne jest należyte przygotowanie gruntu z drenażem. Bywa, że może zabraknąć ziemi i tłucznia. Zgromadzone w kopcach hałdy musimy rozłożyć równomiernie (np. w miejscu planowanego tarasu czy wiaty) i ubić. Do wiosny minie wystarczająco dużo czasu aby poziom gruntu osiadł. Wystarczy wtedy uzupełnić braki i zająć się wymarzoną aranżacją. Zanim zabierzemy się za prace porządkowe obejścia, planowanie nasadzeń niskich, średnich i wysokich trzeba skończyć elewację. Wykorzystanie własnej betoniarki do mieszania zapraw (o ile przeżyła pierwszy etap budowy) jest tańsze niż wynajem silosów z gotową zaprawą.

Gdy już nic z budowlanki nie pozostało, a pogoda dopisuje, pozostaje relaks w pięknie zaaranżowanym ogrodzie. Nic nie sprawia takiej przyjemności jak popołudniowy lub weekendowy relaks wśród zieleni, a wieczorem grill ogrodowy pod gołym niebem w wesołym gronie przyjaciół i rodziny.

Ciekawe projekty domów i nie tylko odnaleźć można w portalu budowlanym Projektoskop. Są tu najnowsze projekty domów sporządzone przez fachowe firmy projektowe. Baza zawiera przykładowo projekt domu parterowego , projekty małych domów jednorodzinnych czy też nowoczesne projekty domów. Każdy, szukający pomysłu na swój upragniony projekt domu, znajdzie coś dla siebie.
18-08-02 07:11:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.