Na jakie czynniki zwrócić uwagę nabywając mieszkanie?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań swojego mieszkania, musimy dokonać wyboru między nowym lokalem, który oferuje deweloper a nieruchomością z tzw. rynku wtórnego. Pomimo powszechnie obowiązującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, decyzja nie jest wcale prosta i wymaga spokojnego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych potrzeb i możliwości.
W niniejszym poradniku, postaramy się przybliżyć wszystkim zainteresowanym nabyciem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, warunkujących wybór: rynek pierwotny czy wtórny.

Lokalizacja nieruchomości

W wolnej chwili

Pierwsze mieszkanie - z „drugiej ręki” a może od dewelopera?

Okna dla luksusowych nieruchomości
Wprowadził: Internorm
Podpatrzone na: Internorm
Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań własnego mieszkania, musimy dokonać wyboru pomiędzy nowym mieszkaniem, które oferuje deweloper, a mieszkaniem z tzw. rynku wtórnego. Mimo ogólnie panującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, decyzja nie jest wcale łatwa i wymaga spokojnego przemyślenia oraz analizy własnych oczekiwań i możliwości.


Lokalizacja jest niewątpliwie bardzo ważnym czynnikiem, na który zwracają uwagę osoby szukające mieszkania. Jest to element, w dużym stopniu warunkujący atrakcyjność oraz cenę danej nieruchomości . Nieruchomości mieszkaniowe, realizowane przez deweloperów są z reguły zlokalizowane na obrzeżach miast, co jest podyktowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich niższą ceną.

Nie zwlekaj! Jeśli zainteresował Cię nasz wątek, to czytaj również adwokat wrocław kolejne informacje na ten temat. Opracowaliśmy je dla Ciebie z chęcią.

Plusem takiej lokalizacji jest spokojniejsze sąsiedztwo i mniejsze natężenie ruchu, minusem - konieczność dojazdu np. do pracy. Kupującym interesującym się lokalem bliżej centrum pozostaje poszukiwanie wyjątków od wspomnianej reguły lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W takim przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką będą musieli uiścić za własne eM.

Etap ukończenia inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf
Wprowadził: Knauf Sp. z o.o.
Podpatrzone na: Knauf Sp. z o.o.
Niejednokrotnie decyzja o zakupie mieszkania od dewelopera podejmowana jest jedynie w oparciu o analizę dostarczonych wizualizacji budowanej nieruchomości. Ten fakt sprawia, że osoby chcące nabyć mieszkanie muszą zaryzykować kupno „kota w worku”, a o realnych atutach i wadach nieruchomości dowiadują się dopiero po odbiorze kluczy. W tym aspekcie dużą przewagę mają lokale z ”drugiej ręki”. Potencjalny nabywca może z łatwością obejrzeć mieszkanie, co z pewnością da możliwość zorientować się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Otoczenie nieruchomości

Otoczenie i infrastruktura znajdująca się w pobliżu mieszkania w znacznym stopniu oddziałuje na poziom życia jego mieszkańców.

W zalewie otaczających nas danych trudno jest odnaleźć rzeczywiście pomocne informacje. Dlatego jeśli interesuje Cię ten artykuł, to koniecznie zobacz rekomendowane info.

Podejmując decyzję o kupnie mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy możliwość pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na dopracowanie otaczających je parków czy placów zabaw oraz umożliwił rozwój miejscowej infrastruktury. Trochę gorzej wyglądają fakty w przypadku inwestycji deweloperskich, gdzie stan rozwoju infrastruktury w znacznym stopniu zależy od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu


Wyświetl większą mapę
Możliwość przystosowania lokalu do własnych oczekiwań jest istotną cechą warunkującą na jego atrakcyjność. W tym aspekcie zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloperzy zazwyczaj oprócz lokali w stanie deweloperskim oraz wykończonych „pod klucz” proponują również opcję przeprojektowania mieszkania według sugestii nabywcy, co pozwala kupującemu na dostosowanie mieszkania do własnych potrzeb już w czasie jego budowy. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.Takich możliwości nie mają osoby, które zdecydowały się na kupno lokalu na rynku wtórnym. Ponadto remont mającyna celu np. zmianę układu pomieszczeń, ze względu na zastosowaną przy wznoszeniu nieruchomości technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niewykonalny. Jest to spory minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W sytuacji, gdy sprzedającym lokal jest firma deweloperska, nabywca musi uiścić opłatę notarialną oraz ponieść koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, jeżeli kupuje lokal w stanie deweloperskim, musi liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania. Nabywając mieszkanie z rynku wtórnego oprócz kosztów sądowych i notarialnych, nabywca musi zapłacić podatek CPP, kształtujący się na poziomie 2 % wartości nieruchomości. W sytuacji, gdy korzystał z usług podmiotu pośredniczącego, musi również opłacić prowizję, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości waha się w przedziale 1,5 - 3% wartości nieruchomości.

Jak widać, aby dokonać trafnego wyboru pomiędzy nieruchomością z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze zidentyfikować swoje potrzeby oraz dogłębnie przeanalizować wiele ważnych czynników, wpływających na atrakcyjność nieruchomości.
19-03-25 09:20:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.