Jak wybrać porządny sprzęt górski?

Gdy naszą pasją jest wędrowanie po górskich szlakach, wspinaczka oraz przy okazji przykładowo eksplorowanie jaskiń musimy posiadać fachowo dopasowany sprzęt, który zagwarantuje nam komfort i poczucie bezpieczeństwa w trakcie wypraw. Każdy dobry sklep turystyczny ma takie wyposażenie w swoich katalogach. Często, zdecydowanie zbyt często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o turystach, którzy giną na szlakach, gdyż wychodzą w góry bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Zdjęcie tatr
Podpatrzone na: astrojawil.pl
Bo jak inaczej nazwać wybieranie się w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie utrzymują stopy w odpowiedniej pozycji i nie mają żadnej przyczepności na kamieniach. Albo, co zazwyczaj zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wówczas jeden mokry kamień i wypadek pewny. W najlepszym razie skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszej sytuacji upadek w przepaść. A jak nazwać kogoś kto wychodzi w góry nie zabierając mapy, wchodzi na szlak nie zdając sobie sprawy jak przebiega i którędy wrócić? Albo osoby, które udają się na spacer do jaskini bez czołówki, bez kasku i nie wiedząc, że trzeba się tam poczołgać i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie umieją odczytać oznaczeń szlaku? To nie są bajki i to nie są pojedyncze przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeżeli twoją pasją są góry przygotuj się do wyprawy porządnie.

Najlepiej mieć jeden sprawdzony sklep górski. Wybierzmy ten, w którym pracują pasjonaci i specjaliści, którzy pomogą dobrać dobrze ekwipunek. Trzeba na początku odwiedzić parę miejsc, możemy także poczytać opinie w sieci. Łatwo trafić na takie strony, wystarczy jedynie hasło "sklep turystyczny" wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrzyć, musimy podjąć decyzję w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyprawie w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza sprawa – buty. Dobrze dopasowane, wygodne i wysokiej jakości. Mogą być pół rozmiaru większe niż te, które wkładamy na co dzień, po wielokilometrowych wędrówkach nogi zwykle puchną, a obuwie nie może nawet w takich sytuacjach uciskać. Naturalnie buty nie mogą być zbyt luźne, bo wtedy mamy pewne skręcenie kostki na pierwszym lepszym kamieniu. Miejmy na uwadze, że nie ma butów do wszystkiego. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po śniegu. Jeśli planujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. jeżeli planujemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego przeznaczone. Turystyczne do tego celu nie będą odpowiednie.

W wolnej chwili

Jak wybrać porządne buty?

Piękne góry
Jeżeli naszym hobby jest wędrowanie po górach, wspinaczka także przy okazji przykładowo eksplorowanie jaskiń musimy mieć dobrze dopasowany sprzęt, który zagwarantuje nam komfort i poczucie bezpieczeństwa w czasie wyjazdów. Każdy porządny sklep turystyczny ma takie wyposażenie w swojej ofercie jak chociażby buty do wspinaczki ściankowej. Ostatnio zbyt często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy giną na szlakach, ponieważ wybierają się na wędrówki bez przygotowania. To właśnie brak solidnego przygotowania planu wycieczki górskiej jest częstą przyczyną tragedii.


Jeśli planujemy się wspinać nie zapomnijmy o butach do tego celu. Tak właściwie, jeśli kupiliśmy wcześniej buty do wspinaczki ściankowej nie musimy kupować kolejnej pary. Jeśli te, które posiadamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to świetnie. Dobre buty na ściankę zdadzą egzamin także w skałach. Oczywiście, nikt nam nie broni kupić sobie drugą parę. Może się okazać, że do wspinaczki skałkowej bardziej odpowiednie będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz przeciwnie, bardziej miękkie. To wszystko jest zależne od osobistych preferencji. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Kiedy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "dobre buty na ściankę 2012" na pewno znajdziemy najnowsze propozycje. nie kliknij tu nie (producent gilz - kliknij)
Wprowadził: Mateusz Matković
18-07-12 10:38:38
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.