Czym jest geodezja?

Geodezja jest nauką, zajmującą się takimi kwestiami jak na przykład ustalanie wielkości a także kształtu Ziemi. Do tego trzeba dodać takie rzeczy jak ustalanie położenia punktów, które są na jej płaszczyźnie. Przeprowadzanie niezmiernie precyzyjnych pomiarów jest jednym z obowiązków geodety. Owocem jego pracy są potem opracowania graficzne w postaci znanych nam doskonale map lub też profili.


W jego obowiązkach jest też tworzenie dokumentów, które mają moc prawną. Chodzi tu w szczególności o takie kwestie jak, na przykład wszystkie spory tyczące rozgraniczenia gruntów. Jeśli chodzi o polski system szkolnictwa, to tutaj geodezja zalicza się jako jedna z działów geografii. To również dyscyplina techniczna.

działka rekreacyjne
Wprowadził: Metrohouse & Partnerzy S.A.
Podpatrzone na: Metrohouse & Partnerzy S.A.
Obecnie geodezja dzieli się na dwa główne działy.

Hej, spójrz na serwis!, to okazja, że jeszcze raz tak prędko wrzucili w tamtym miejscu coś aż tak atrakcyjnego, trzeba to koniecznie sprawdzić!

Mianowicie wyróżniamy geodezję niższą, która wyróżnia się tym, iż tutaj wszelkie pomiary przeprowadza się na powierzchniach małych, których promień nie ma prawa 15,6 km. Geodezja wyższa, to dziedzina o pomiarach, które występują na obszarach dużych, o powierzchni ponad 750 km2. Czasem możemy spotkać się jeszcze z inne klasyfikacje, aczkolwiek nie wszyscy eksperci uznają je za obowiązujące.

Podstawowe zadania geodety są łatwe do określenia. Jego podstawowym zadaniem jest robienie pomiarów podstawowych. Tutaj (kliknij) chodzi o realizację pomiarów sieci triangulacyjnej, w której płaszczyzna na ogół podzielona jest na kształt trójkąta. Ponadto dochodzi konieczność sporządzania, co pewien czas specjalnych opracowań fotogrametrycznych, które będą wykorzystane potem do stworzenia mapy na podstawie zdjęć z lotu ptaka. Specjaliści geodeci mogą mieć przed sobą niezmiernie ważne zadania, które pozostawiają trwały ślad.

Biorą oni czyny udział w planowaniu projektów inżynierskich takich jak miasta i osiedla. Prócz tego zajmują się oni modernizacją map poprzez dodawanie nowych obiektów. To jedynie parę obowiązków, które są stawiane przed nimi. Jest jeszcze parę innych, które także muszą być wykonywane z należytą starannością oraz odpowiedzialnością. Jak widzimy geodezja jest bardzo szeroką dziedziną - odwiedź stronę.
Wprowadził: M.G.
19-02-01 07:18:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.